Ohlédnutí a výhledy

Společně s přáním šťastných vánočních svátků a zdravého nového roku plného krásné hudby přinášíme malé ohlédnutí za uplynulými událostmi a nakouknutí za oponu chystaných projektů.

Právě končící rok zavedl Tomáše hned na tři kontinenty – kromě desítek koncertů a operních produkcí v Čechách, Německu, Itálii, Monaku či Švýcarsku dirigoval také v japonském Tokiu a v americkém Aspenu. Velkou radost mu přinesl úspěšný (již pátý!) ročník jeho Letní hudební akademie Kroměříž. Aplaus sklízí v únoru vydané DVD s inscenací Mozartova Idomenea z Vídeňské státní opery i nové CD s Mahlerovou 2. symfonií, kterou Tomáš nahrál s Essenskou filharmonií a Pražským filharmonickým sborem.

V první půli nového roku Tomáše čekají v essenském Aalto Musiktheater premiéry Kampeho opery Dogville a Mozartovy Figarovy svatby. Jako hlavní hostující dirigent bude několikrát řídit Českou filharmonii; kromě koncertů v pražském Rudolfinu také na Smetanově Litomyšli či MHF Leoše Janáčka, jehož je prezidentem. K dalším vrcholům sezony patří koncerty s Orchestre National de Montpellier, s nímž provede mj. symfonickou skladbu Palingenia (Jepice) Ľubice Čekovské a Ravelův Klavírní koncert G dur s vynikající sólistkou Alicí Sarou Ott, či zahajovací koncert festivalu Concentus Moraviae, při kterém stane v čele legendárního tělesa Concentus Musicus Wien.

Foto: Dag Markl / Filharmonie Brno