Rok (nejen) české hudby

Tomáš zahájil letošní kalendářní rok jako skutečný ambasador české hudby: v hamburské Opeře řídil Janáčkovu Její pastorkyňu, s Tyrolským symfonickým orchestrem v Innsbrucku provedl Dvořákovu Českou suitu a Martinů Rapsodii-koncert pro violu a orchestr s excelentním Josefem Špačkem v sólovém partu (s nezbytným rakouským dezertem: Mozartovou Lineckou symfonií). V čele dolnorakouského Tonkünstler-Orchester pak ve Vídni a St. Pöltenu okouzlil posluchače opět Janáčkovou Její pastrokyňou ve formě suity a 6. Dvořákovou symfonií; maďarskou třešničkou na dortu byl Bartókův houslový koncert s vynikající Alenou Baevou.

Tomáš se přidá i do dlouhého zástupu gratulantů, kteří budou letos slavit 200. výročí narození Bedřicha Smetany: v únoru na dvojici koncertů s orchestrem Staré opery ve Frankfurtu nad Mohanem provede Mou vlast, v březnu bude jedním z čtveřice dirigentů velkolepého večera Smetana Gala chystaného přesně v den Mistrových narozenin do historické budovy pražského Národního divadla. Vrátí se tak k orchestru Opery ND, u něhož v letech 2009-2012 působil jako šéfdirigent. Právě s ním a také s vynikajícími sólisty, sborem a baletem Opery ND hudebně nastuduje novou inscenaci Dvořákovy Rusalky, kterou režijně chystá duo SKUTR.

Podrobnosti k únorovým a březnovým Tomášovým aktivitám najdete v kalendáriu; komu je to málo a je ještě zvědavější, všechno pěkně pohromadě najde také ZDE.